Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik

Województwo: mazowieckie
Rejon: Wybrzeże Kościuszkowskie
Miejscowość: Warszawa
Udogodnienia dla dzieci: mnóstwo atrakcji dla dzieci w każdym wieku, specjalna strefa dla maluszków, przewijak, toaleta dla dzieci, pokój matki z dzieckiem, mikrofala do podgrzania posiłku, podjazdy dla wózków.

Centrum Nauki Kopernik to jedna z atrakcji, które warto zobaczyć w Warszawie bez względu na to w jakim wieku mamy dzieci, czy nawet bez względu na wiek w jakim sami jesteśmy. Bowiem jest to prawdziwy raj nie tylko dla miłośników nauki, ale też dla dzieci, które miejsce to inspiruje do obserwacji, doświadczania, rozumienia świata, zadawania pytań i odpowiedzialnego działania. Przedstawione w  bardzo ciekawy sposób interaktywne przestrzenie edukacyjne sprzyjają przyswajaniu wiedzy nawet przez tych najmłodszych.  Można tutaj odwiedzić różne wystawy, planetarium, jak również  wziąć udział w niezwykle ciekawych warsztatach (Centrum Nauki Kopernik posiada ofertę warsztatów dla dzieci w różnych grupach wiekowych, a także dla dorosłych).

Bez wątpienia największym plusem tego miejsca jest to, że wszystkiego można dotknąć, wspólnie poeksperymentować, przekonać się na własnej skórze jak działa wiele otaczających nas na co dzień rzeczy. Zamiast nudnych przewodników zawsze do pomocy gotowi są wszechobecni animatorzy. Nie ma też wyznaczonych konkretnych ścieżek zwiedzania, każdy może dać się ponieść swobodnej eksploracji tego miejsca i poczuć się jak badacz czy odkrywca!

Warto zauważyć, że  w Centrum Nauki Kopernik jest także miejsce dla tych najmniejszych gości.  Wystawa Bzzz!,  bo o niej mowa, to specjalnie wydzielona przestrzeń dla maluchów (do 5 roku życia), w której mogą nieskrępowanie i bezpiecznie  eksperymentować. Pomieszczenie zaprojektowano tak, aby dzieci mogły samodzielnie odkrywać przyrodę i delektować się naukowymi doświadczeniami. Nie brakuje też atrakcji do zabawy- zjeżdżalni, czy rwącej rzeki- wodne eksponaty aż proszą się, aby wprawić je w ruch! Dzieci dowiadują się tu także, że na łące tylko z pozoru jest cisza, a faktycznie miesza się na niej mnóstwo różnych dźwięków. Mieszkańcami łąki są: konik polny, komar, skowronek i bocian, a zwierzęta te często odwiedza wiatr i deszcz. Możemy pójść śladami łosia, wiewiórki i lisa, bawić się w odnajdowanie schowanych leśnych zwierząt. Mamy też okazję przekonać się, jak pachnie fiołek i jeleń, a także doświadczyć, że świat oglądany oczami innymi, niż własne, może wyglądać zupełnie inaczej!

W bliskim sąsiedztwie Bzzzz! Znajdziemy także pokój dla mamy z dzieckiem, w którym można spokojnie przewinąć maluszka, czy też go nakarmić (dostępna jest także mikrofala). Toalety również zostały dostosowane do małych odwiedzających- niskie umywalki, małe sedesiki, a nawet dziecięcy pisuar sprawiają, że na każdym kroku możemy doświadczać, że dba się tu o małego Klienta.

W Centrum Nauki Kopernik poza ponad 400 eksponatami, które można dotykać, testować i analizować, znajdziemy również  fantastyczny Teatr Robotyczny (bez ograniczeń wiekowych), pełen pozytywnych emocji Teatr Wysokich Napięć (od 6 roku życia), czy też przestrzeń warsztatową „Majsternia”. Dodatkowo można również wykupić  bilet do Planetarium, w którym odbywają się pokazy nieba, projekcje filmowe, czy wykłady dla różnych grup wiekowych (od 3 roku życia).

Podsumowując- Centrum Nauki Kopernik,  nie jest to tylko nudne miejsce, gdzie się grzecznie „patrzy i słucha”,  tu naprawdę  można wzbudzić w dziecku wiele zainteresowań i odkryć w nim nowe pasje! Zdecydowanie jest to Miejsce Przyjazne Dzieciom !!

Zachęcamy do obejrzenia filmu z wizyty naszych ekspertów w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie:

Galeria zdjęć z naszego pobytu:

Kilka wskazówek praktycznych:

  • Żeby uniknąć stania w kolejkach, czy też rozczarowania z powodu braku biletów, warto wcześniej zakupić bilety on-line (posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą nabyć tańsze bilety);
  • Wejście: na wystawy jest możliwe na 30 minut przed i 60 minut po wybranej godzinie wizyty w godzinach otwarcia wystaw (po tym czasie bilety przepadają);
  • Do Teatru Robotycznego i Teatru Wysokich Napięć wejścia na daną godzinę są limitowane, jeśli więc chcemy bez problemu skorzystać z danego spektaklu, musimy stanąć  w kolejce już na około 30 min przed godziną rozpoczęcia;
  • Plecaki, duże torby i okrycia wierzchnie należy zostawić w szatni lub szafkach do tego przeznaczonych znajdujących się przy wejściu;
  • Obiekt jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami, bez problemu można się też poruszać wózkiem dziecięcym (oprócz Teatru Wysokich Napięć).
  • Czas zwiedzania to min. 2h. W zależności od wieku dziecka można zarezerwować do 5-6 godzin, a dla spragnionych wiedzy można tu nawet spędzić cały dzień. Czas pobytu w Centrum nie jest limitowany. My byliśmy 6 godzin, a mimo to sporej części ekspozycji nie zdążyliśmy w tym czasie odwiedzić.

Dane kontaktowe:

Centrum Nauki Kopernik
Wybrzeże Kościuszkowskie 20
00-390 Warszawa

www.kopernik.org.pl  , www.facebook.com/CentrumNaukiKopernik , www.instagram.com/centrum.nauki.kopernik