Orientarium ZOO Łódź

Orientarium ZOO Łódź

Województwo: łódzkie
Rejon: przy ul. Konstantynowskiej
Miejscowość: Łódź
Udogodnienia dla dzieci: minizoo, karmienie zwierząt, place zabaw, dmuchaniec, park linowy, przewijak, niskie umywalki, pokój matki z dzieckiem, podjazdy dla wózków

Orientarium ZOO  w Łodzi znajduje się w zachodniej, bardzo zielonej części miasta, w sąsiedztwie  rezerwatu, parków, aquaparku i ogrodu botanicznego. Odkąd zostało rozbudowane w 2022 roku możemy w nim spotkać azjatyckie zwierzęta, zobaczyć egzotyczne rośliny, poczuć orientalny klimat. Pomimo tego, że nie jest duże, bo zajmuje zaledwie 17 ha powierzchni, to  pod względem ilości gatunków jest w czołówce, ogrodów zoologicznych w Polsce. Owa powierzchnia w pewnych okolicznościach staje się dużym atutem, bowiem odwiedzające ZOO dzieci bez problemu są w stanie obejść je na własnych nóżkach. Dla tych, którzy jednak mają słabszą kondycje w sezonie wiosenno-letnim umożliwiono wypożyczenie drewnianych wózków. Oczywiście wszechobecne podjazdy i windy dają nam także możliwość zwiedzania z własnym wózkiem dziecięcym.

Tym, co oczywiście w Orientarium Zoo w Łodzi jest najcenniejsze, są zwierzęta. W całym ogrodzie mieszka ponad 550 różnych gatunków, często krytycznie zagrożonych wyginięciem. Część z nich można zobaczyć tylko w Łodzi, na przykład krokodyle gawialowe, wydry olbrzymie czy niedźwiedzie malajskie. Dzięki licznym, wygodnym punktom widokowym można zwierzęta podglądać do woli, obserwować jak są karmione lub  jak zażywają kąpiele. Warto zauważyć, że cały teren ZOO jest ładny i zadbany – równe alejki, piękne budynki, sporo zieleni. Natomiast w nowej części łódzkiego ogrodu zoologicznego tak wszystko zostało dobrze przemyślane, że  nie ma nigdzie konieczności podnoszenia i podsadzania maluchów. Wszystkie ogrodzenia i barierki są zamontowane w ten sposób, aby nawet najmniejsze dzieci wszystko widziały.

Zdecydowanie największą atrakcją jest tutaj oglądanie rekinów w podwodnym tunelu (jest to najdłuższy taki tunel w Polsce) oraz przez olbrzymią (a przy tym grubą na 30 cm) szybę. Uwagę poza rekinami przykuwają również ryby gitarowe, orlenie, płaszczki, liczne mniejsze ryby oraz rafa koralowa -dzieci, mogą obserwować podwodny, barwny świat bez żadnych ograniczeń.

Jednak najmłodsi mogą tutaj nie tylko podziwiać zwierzęta, ale również skorzystać z dodatkowych atrakcji. We wnętrzu Orientarium pojawiło się bowiem kilka interaktywnych wież oraz stolików, które oferują rozmaite gry i zabawy związane z tematyką zwierzęcą. Przy podwodnym tunelu została natomiast zamontowana interaktywna podłoga, na której dzieci również mogą miło spędzić czas. Na terenie nowoczesnego kompleksu udostępniono  także specjalne zabawki, które po uruchomieniu opowiadają ciekawostki o gatunkach zamieszkujących Orientarium. Czas zwiedzania z całą pewnością umilą także fotobudki, które znajdują się zarówno w budynku , jak i na świeżym powietrzu, a  zdjęcia z nich będą doskonałą pamiątką z wizyty w tym miejscu.

Jako ciekawostkę wspomnimy także, że nie tylko dzieci mogą liczyć w tym ZOO na dodatkowe atrakcje. Każdy zwiedzający może zadbać o skórę dłoni dzięki specjalnym akwariom, we wnętrzu których pływają brzany ssące. Są to ryby żywiące się martwym naskórkiem,  stosowane są w zabiegach leczniczych i pielęgnacyjnych – doskonale oczyszczają i peelingują.

W Łódzkim ZOO są również dwa niewielkie place zabaw (jeden z nich, doskonale znany zwiedzającym, znajduje się w pobliżu wybiegu dla żyraf, drugi powstał przy nowym mini zoo, przy strefie gastronomicznej Orientarium), a także spory dodatkowo płatny park linowy. Dużym plusem jest ich usytuowanie przy punktach z jedzonkiem, dzięki czemu można  wypocząć, zjeść i pozwolić dzieciom poszaleć w jednym miejscu. Warto zwrócić uwagę na to, że punktów gastronomicznych dostępnych na terenie ZOO jest sporo, zatem niezależnie od tego, w którym momencie zwiedzania poczujemy głód, zawsze w niedalekiej odległości znajdzie się coś do przekąszenia.

W ogrodzie zoologicznym znajduje się także wiele toalet, ze specjalnymi niskimi zlewami dla dzieci, a także dwa pokoje dla matki z dzieckiem, w których można w ciszy i spokoju maluszka przewinąć czy nakarmić.

Z całą pewnością możemy stwierdzić, że  Łodzkie ZOO i Orientarium po rozbudowie stało się w pełni Miejscem Przyjaznym Dzieciom !

Zachęcamy do obejrzenia filmu z pobytu naszego małego eksperta w Orientarium i Zoo w Łodzi:

Galeria zdjęć z naszego pobytu:

Dane kontaktowe:

Orientarium ZOO
ul. Konstantynowska 8/10
94-303 Łódź

www.orientarium.lodz.pl , www.facebook.com/zoolodz , www.instagram.com/lodzzoo